Zápcha u psov a mačiek

Každého milovníka zvierat určite veľmi trápi, keď vidí, ako sa jeho pes alebo mačka usilovne snaží vypudiť stolicu, alebo keď počuje zviera zúfalo nariekať. Diagnóza: zápcha

Zápcha môže byť následkom toho, že vaše zviera nemá dosť energie, aby stolicu vypudilo. K zápche prichádza tiež z dôvodu nepriechodnosti čreva. Ak sa zápcha prejaví náhle, vyhľadajte pomoc veterinára. Ak sa jedná o chronické problémy, môžete vyskúšať niektoré z následujúcich doporučení:

- Výživa:

Roztlačené varené sladké zemiaky alebo tekvica, pomáhajú zvlhčiť črevá a dodávajú vlákninu. Psyllium, sezamové semienka zaisťujú vlhkosť, zatiaľ čo psylliové šupky obohacujú jedálniček o veľké množstvo vlákniny. ½ až 1 a ½ čajovej lyžičky olivového oleja pomáha premastiť črevá.

Ak má váš maznáčik priebojnú, agresívnu povahu, podporíte pohyb čriev jedálničkom, ktorý obsahuje tresku alebo morský jazyk, celozrnnú ryžu, tmavo zelenú zeleninu a vlákninu. Plachým zvieratám so sklonom k častému smädu naproti tomu pomôže zvlhčujúca strava obohatená o tofu, hrušky, jablká, jogurt z kozieho mlieka a esenciálne mastné kyseliny.

Novofunlandský pes

- Homeopatia:

Silicea v potencií 6 až 12 pomáha citlivým, nervóznym a plachým zvieratám. Títo jedinci sa snažia vypudiť stolicu, ktorá sa niekedy zarazí pod chvostom, čiastočne vyjde von a potom sa zas vráti späť.

Alumina v potencií 6 je vhodná pre zviera, u ktorého sa tvorí veľa lupín a má ľahko popudlivú povahu so sklonom k skľúčenosti. O vypudenie stolice sa zjavne veľmi nesnaží, a to ani v prípade, že z nej nevyšla už niekoľko dní. Trus je veľmi tvrdý podráždenie sliznice môže spôsobiť, že obsahuje krv.

1015193_65179070

- Domáca liečba:

 Šťava z Aloe vera v množstve 200 mg pri mačke alebo malom psovi a až 300 mg pri veľkom 30 kilogramovom psovi jedenkrát denne. Švédske žalúdočné kvapky, ktoré sa dajú kúpiť v predajni so zdravou výživou, s obsahom horca, horkej byliny, ktorá pomáha regulovať črevné pohyby. Podávajte kapsule obsahom 200 až 700 mg jedenkrát denne.

Ak máte iné fungujúce recepty, podeľte sa s nimi v našej diskusii.

Ohodnoťte svojho veterinára v sekcii: HODNOTENIE VETERINÁROV  a pomôžte ostatným pri ich výbere TU.

Zdroj: Prírodná liečba pre mačky a psy od A po Z, MVDr. Cheryl Schvartz

Zápcha u psov a mačiek 4.33/5 (86.67%) 3 hlas[ov]

NAPÍŠTE KOMENTÁR:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*