Surikaty – dajú sa chovať doma?

V živočíšnej ríši máme veľa spoločného so zvieratami. So surikatami je to tendencia a potreba ostať pri členoch svojej rodiny, pokiaľ to okolnosti dovolia. Malé šelmičky pochádzajúce z južnej Afriky majú vo svojej kolónií dvadsať až tridsať členov. A ako funguje ich temperamentné spolunažívanie?

Kto je tu šéf?

V každom veľkom spoločenskom usporiadaní musí byť hlava rodiny, ktorá usmerňuje a riadi celú rodinu. V prípade surikát ide o alfa pár, dominantný pár, ktorý velí celej rodine. Dominantná samica rozhoduje o tom, ktoré mláďa inej samice prežije, a ktoré bude zanechané napospas prírode. Dôležité je zabezpečiť stravu, hlavne pre mláďatá alfa samice, ktoré sú nositeľmi ďalšieho genetického materiálu.  Samozrejme, ak samici jej silný materinský pud káže brániť si svoje mladé, je vyčlenená z rodiny. Osamelá samička nemá veľké šance na prežitie. Má dve možnosti. Snažiť si nájsť osamelého samca a vytvoriť si vlastnú rodinu alebo opustiť mláďatá a vrátiť sa späť k pôvodnej rodine.

Surikaty

Rozdelenie hlavných úloh

Typické ráno surikaty vyzerá nasledovne. Za včasného rána vylezú zo svojich nor, po chladnej noci v nore sa povyhrievajú na slniečku a potom sa vydajú na lov. Určite poznáte zábery surikaty stojacej na zadných labkách. Často krát je to vďačný objekt pre fotografov. Zatiaľ, čo ostatní členovia kolónie zháňajú potravu, niektorí jedinci zastupujú veľmi dôležitú úlohu, strážcu. Vzpriamený postoj na zadných nohách na vyššie položenom mieste s dobrým výhľadom na okolie sledujú, či im nehrozí nejaké nebezpečenstvo. V prípade, že zazrú nepriateľa, okamžite vyšlú hlasový signál a zvyšok rodiny sa ukryje v norách. Nepriateľ nečíha len zo zeme, ale aj zo vzduchu, v podobe dravých vtákov.

 Poznajú sa po hlase

Vedci z Univerzity v Zürichu na čele so Simonom Townsenedom zistili, že tieto malé šelmy z čeľade mungovitých sú schopné rozpoznať členov svojej kolónie podľa hlasu. Je to vôbec prvý objav schopností cicavcov, nepatriacich medzi primáty, spoznať sa na základe zvukov. Objav naznačuje, že táto schopnosť sa môže vyskytovať aj u iných živočíchov.

,,U primátov existuje veľa dôkazov, že dokážu rozlišovať hlasy iných členov skupiny, pretože ich môžete jednoducho testovať. U iných cicavcov je to však ťažšie dokázateľné, pretože vzťahy medzi jednotlivými členmi skupiny nie sú také jasné. U surikát, ktoré sú sociálnym druhom, nie je úplne jasné, ako bude jedno zviera reagovať, keď začuje volanie druhého.“ Uviedol Townsend pre časopis Biology Letters. Preto uskutočnili experiment, v ktorom pustili z jednej strany volanie samca z tej istej kolónie a z druhej strany volanie cudzieho samca. Surikaty reagovali na hlas samca z ich rodiny.

surikaty

Vedia smútiť

Každá rodinná strata ich vie poznamenať. Nie je to trvácne ako o ľudí, ale vie sa to na ich správaní odraziť. Príkladom je aj rodinka žijúca indonézskom Taman parku, kde fotograf Fajar Andriyant zachytil smútiacu, objímajúcu sa rodinku po strate jednej ich členky, ktorá zahynula.

Chov surikát doma

S chovom surikát je to pomerne náročnejšie. Jednak je tu problém so začleňovaním sa cudzích surikát do kolónie. Pokiaľ sa vám toto milo vyzerajúce zvieratko páči, nekupujte len jedno. Sú to skupinovo žijúce zvieratá. Najlepšie je začať s chovom 2-4 párov, ktoré sa poznajú alebo majú mláďatá. Nesnažte sa nasilu k nim pričleniť cudziu surikatu, môže sa to skončiť smrťou. Sú to silne teritoriálne tvory, ktoré to votrelcov spočítajú.

Ďalším  dôležitým krokom je prispôsobenie ich terária, ktoré by malo mať vnútornú, ale i vonkajšiu časť. Nezabúdajte, že ich prirodzenou faunou sú púšte, polopúšte a stepi. Najefektívnejším spôsobom sú elektrické ohrievacie káble, zabudované v podlahe, s nastavenou teplotou na 20-23°C. Zabezpečte im sucho a teplo, inak im hrozia kožné choroby a paraziti. Uvedomte si, že sú to v norách žijúce tvory, takže podhrabávanie a kutranie sa v zemi je ich bežná činnosť. Preto musí byť ich výbeh dôkladne zabezpečený pred únikom, najlepšie sú betónové základy v tvare akejsi vaničky.

A ako posledné, spomenieme, že k hygienickým návykom majú veľmi ďaleko. Nechajú to tam, kde to na nich príde. Doslova. Pri žrádle, v búdkach, všade na podlahe. Takže pokiaľ chcete zvieratko nenáročné na údržbu, kúpte si radšej nejakého plaza, lebo surikata k ním rozhodne nepatrí. Taktiež sú veľmi plaché. Aj keď si na ľudí po čase zvyknú, túlivé ako pes alebo mačka nikdy nebudú. Tiež pozor pri odchyte. Okrem toho, že hryzú a majú dlhé ostré pazúry, ich druhovia si ich silne chránia. Môžu vás napadnúť. Takže chytiť a utekať s ním preč.

surikaty

Čo papajú

Najväčšia delikatesa sú pre nich škorpióny. Pokiaľ ich chováte doma a nemáte akurát dostatočnú zásobu škorpiónov, pochutia si aj na mletom kuracom alebo hovädzom mäse. Pomlsajú si i na myšiach, potkanoch, kuriatkách a sem-tam si odchytia okolo bzučiaci hmyz. Ich jedálny lístok môžeme obohatiť o tvaroh, sucháre pre psy, vajcia, ovocie a kompóty. Pozor, sú to pôžitkári. Predkladajte im dostatočné množstvo, pretože veľkú časť rozhádžu po zemi.

Pokiaľ sme vás neodradili od vytvorením si chovnej stanice surikát, čo sme v pláne ani nemali, treba sa ošetriť ešte zákonom. Okrem papierov a povolenia na chovanie exotických zvierat, sú tu rôzne registrácie a povolenia, o ktorých sa dočítate na ďalších stranách. Pokiaľ ste mali v pláne chovať surikaty, no po prečítaní toho, čo všetko to obnáša, vás musíme ubezpečiť, že vám stačí jediný pohľad na milujúco objímajúcu sa rodinku alebo číhajúcu surikatu na zadných nohách a hneď ich budete chcieť mať doma.

Ohodnoťte svojho veterinára v sekcii: HODNOTENIE VETERINÁROV  a pomôžte ostatným pri ich výbere TU.

Surikaty – dajú sa chovať doma? 4.60/5 (92.00%) 10 hlas[ov]

Komentáre(5)

Anonymous hovorí:

16. apríl 2015 o 19:46

Dobry den! Po precitani Vasho clanku by som ho rad poopravoval.Za prve chov surikat je ilegalny. Za druhe vy sa volate Zdravie Zvierata a surikaty nechranite. Surikata by sa v zajati velmi trapila a do par tyzdnov by vam zdochla. Za tretie aby sa surikata netrapila potrebovala by vybeh min 5 km2, co si skoro nikto nemoze dovolit. Za stvrte vybeh by musel byt v krajine velmi teplej a musia tam byt specialne rastliny. Ked uz museli by ste ich chovat minimalne 20. Podla mna je to tyranie zvierat. Velmi ma hneva ked niekto tyra zvierata. Ak mi neverite pozrite si film "Spoznaj risu zvierat inymi ocami".Medveczky Dani, ZS Hlboka 4 rocnik

Odpovedať

  Redakcia zdraviezvierata.sk hovorí:

  16. apríl 2015 o 20:22

  Dobrý deň,Ďakujeme za reakciu. Tešíme sa že bojuješ proti týraniu zvierat. Naša stránka má tú istú funkciu. Len vedomosti zaručia, že dokážeme zvieratá ochrániť pred sebou. Čím viac tým lepšie. Náš článok má no konci nadpisu otáznik...Čo hovorí veľa. Budeme radi keď budeš náš fanúšik a určite nájdeš množstvo informácií ktoré ťa potešia. redakcia zdraviezvierata :-)

  Odpovedať

  Anonymous hovorí:

  5. máj 2015 o 17:01

  Tak by mě zajímalo, jak chovají surikaty v ZOO. Určitě tam nemají tak velký výběh,ani zlomkový a přesto tam žijí. Jak je to možné, když podle vás by měla být dávno mrtvé?

  Odpovedať

  Anonymous hovorí:

  24. apríl 2016 o 21:49

  V zoo bojnice majú surikaty a majú výbeh pár metrov nie kilometrov tak neviem prečo by to nemohol niekto chovať doma... Verím tomu ze veľa ľudí by im dalo viac miesta a lásky ako v bojnickej zoo

  Odpovedať

Anonymous hovorí:

17. júl 2015 o 11:28

Chov surikat je legální! Ten co napsal první koment o tom vubec nic ale vubec nic neví-_-lidi, kdyz nic nevíte tak nic nepiste.Sám chovám 4 surikaty v 8m2 a venkkvní výběh mají 10m2, a pořák se množí. Tak nepiste kraviny!

Odpovedať

NAPÍŠTE KOMENTÁR:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*