Stratila sa nám mačka

Čo robiť keď zistíte, že vám vaša mačka utiekla alebo sa stratila?

Zachovajte chladnú hlavu

Špecialista na správanie mačiek – Jackson Galaxy zdôrazňuje dôležitosť zachovania pokoja. Pamätajte si, že mačky sú plaché a váš krik a nepokoj by ich odohnalo ešte ďalej. Namiesto toho Galaxy radí, aby ste pokojne a veľmi jemne volali jej meno.

Ak mačka ujde, lebo sa vystrašila, majte na pamäti že hlasné zvuky a iné zvieratá mačku  vystrašia ešte viac. Je dôležité, aby ste ostali pokojní a sústredili sa na upokojenie mačky. Potrebujete im dať najavo, že je pre ňu bezpečné sa vrátiť.

19 zaujímavých faktov o mačkách

Každá mačka reaguje rozdielne

Ak sa vaša mačka dostala príliš ďaleko, alebo úplne zmizla, je dôležité poznamenať, že ďalší krok závisí od toho, ako skúsená je vaša mačka vonku. Mačky, ktoré trávia väčšinu svojho času vonku sa správajú iným spôsobom keď zmizli oproti mačkám, ktoré majú prístup k vonkajšiemu aj vnútornemu priestoru.

Ak sa vaša mačka zdržiava vo vnútorných priestoroch a unikne, s najväčšou pravdepodobnosťou sa skrýva v blízkosti, nie príliš ďaleko od miesta, z ktorého ušla. Ak je vaša mačka skôr vonkajšia, je na čase zobrať jej hľadanie vážnejšie.

“Mačky sú teritoriálne a neutečú z domu len tak” zdôrazňuje Missing Pet Partnership. “Otázka je: Čo ju donútilo odísť?”

Stratená počas prechádzky/výletu

Ak ste sa vybrali na menšiu turistiku alebo kempovať, vaša mačka zmizne a nereáguje na jemné volanie jej mena, hneď vyhľadajte všetky neďaleké zákutia, kde by mohla byť skyrtá.

Baterka vám môže pomôcť zachytiť odraz mačacích očí, ak sa skrýva na tmavom mieste. Majte uši otvorené, ale nepočítajte s tým, že započujete jej mňaukanie. V novom a neznámom teritóriu na vás stratená mačka volať nebude.

Ak vaša mačka vyliezla na strom, je niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť. Zostante pokojní, vyberte jedlo  a liečebné pomôcky. Ak je vaša mačka zranená alebo príliš mladá na to, aby sa ľahko dostala zo stromu, môžte tiež zavolať miestnemu veterinárovi, aby ste zistili, aké služby sa odporúčajú.

Ak sa začalo ztmievať, nebojte sa. Mačky sú niekedy ochotnejšie opustiť svoje úkryty v noci, kvôli bezpečnosti.

Zdroj: www.adventurecats.org

Ohodnoťte svojho veterinára v sekcii: HODNOTENIE VETERINÁROV  a pomôžte ostatným pri ich výbere TU.

 

 

Stratila sa nám mačka 5.00/5 (100.00%) 2 hlas[ov]

NAPÍŠTE KOMENTÁR:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*