Rybičky pre sladkovodné akvárium

Výber správnych obyvateľov pre vaše akvárium si vyžaduje mnoho pozornosti. Oveľa viac, než výber farby látky na vašom gauči. Postupujte podľa týchto jednoduchých krokov a dopomôžte si k vytvoreniu jedinečného a hlavne pre váš domov vhodného akvária.

 

Čo budete potrebovať

   K vytvoreniu toho správneho akvária budete potrebovať nasledujúce veci:

 • priehľadný kryt akvária
 • akváriové filtre
 • sieťku na ryby
 • akváriový štrk
 • ohrievač akvária
 • osvetlenie akvária
 • vodné rastliny
 • teplomer do vody
 • nástroje pre testovanie vody
 • akvárium – samozrejme

A hybrid specis of cichlid swimming in public aquarium.

Jednoduché inštrukcie pre vytvorenie vhodného akvária

 

 1. Určite si počet rýb, vhodných na zdieľanie spoločného akvária. Platí tu všeobecné pravidlo – pre jednu rybu sa odporúča 5 cm na 1 liter vody
 2. Kúpte si rybičky od renomovaného predajcu, ktorý vám na váš nákup poskytne zálohu, pretože vašim želaním je mať zdravé ryby, ktoré sa navzájom nenakazia žiadnou chorobou. Vynikajúcou ukážkou správneho predajcu a dôkaz toho, že sa vyzná, je jedno predvádzacie akvárium. Myslíte si, že v sú v ňom rybičky šťastné? Je to možnosť, ako bude vyzerať vaše akvárium až ho dokončíte? Ak zbadáte niečo mŕtve plávať v jeho akváriu, odporúčame začať hľadať niekde inde.
 3. Prečítajte si dostupný materiál o rybičke, ktorú by ste chceli. Na trhu je ich nepreberné množstvo, avšak pred kúpou sa presvedčte o tom, že viete, aké sú jej potreby. Niektoré z nich majú iné nároky na teplotu vody, špeciálne diéty alebo majú problémy s kompatibilitou s inými rybkami.
 4. Kúpte si rybiu škôlku, to znamená niekoľko nenáročných rybičiek rovnakého druhu. Tak dokážete spozorovať podivné správanie (ktoré môže indikovať chorobu). Vyskúšajte neonky, kardinálky, sumčeky alebo iné menšie druhy ako napríklad fúzače, mrenky, perlovky či zebry.
 5. Odolajte nutkaniu kúpiť si jednu z každého druhu a to obzvlášť pri rybej škôlke.
 6. Vyskúšajte taktiež prísavníka modrého, klauna pleco, prísavníčka smaragdového, tí dokážu mať kontrolu nad riasami.
 7. Zaobstarajte si kaprozúbku pestrú, sú vynikajúce ako prvotné rybičky pre akvaristu – nováčika.
 8. Spýtajte sa vášho predajcu na kompatibilitu medzi jednotlivými rybami. Dávajte si pozor na cichlidy, niektoré zvyknú vyrásť do väčších rozmerov. Skaláre potrebujú akvárium väčšie než 38 litrov. Vyvarujte sa takisto cichlide pávej, ktorá má tendenciu požierať iné rybičky a je dosť neporiadna.
 9. Vyhnite sa nutkaniu urobiť dojem na ľudí a zaobstarať si piraňu. Táto plachá ryba má tú nešťastnú česť a živí sa chorými zlatými rybkami. Nielenže je to finančne náročné, ale aj zdraviu nepriaznivé, keďže pri neustálom vymieňaní nových zhlukov rybiek môžete prísť do kontaktu s baktériami a parazitmi.
 10. Dobrým nápadom je zakúpiť si mrenku žraločiu – príjemne vyzerajúceho ne-žraloka. Rastú do veľkosti 30 cm, to znamená, že ak k nej budete plánovať pridať ďalších spoločníkov, nechajte sa mrenky najprv vyvinúť.
 11. Vyvarujte sa sumcom. Úplne. Sú to predátory a zvyknú stále rásť, rásť a rásť.

 

Zdroj: freeimages

Tipy a triky

 • každú novú rybičku dajte do karantény ešte predtým, než ju pridáte do akvária
 • ak prinesiete domov novú rybu, plastový sáčok, v ktorom ju donesiete, zabaľte do niečoho nepriehľadného. Najjednoduchšie je použiť papierové vrecko.
 • Uistite sa, že uvádzate rybičku do nového prostredia opatrne. Položte vrecko s rybičkou na hladinu vody, aby sa ich teplota vyrovnala. Postupne pridávajte do vrecka vodu z akvária a nakoniec ju vpustite dnu.
 • Snažte sa v prvých dňoch čo najmenej používať svetlá pri rybkách, ktoré sú v akváriu nové.
 • Zabezpečte množstvo úkrytov, ktoré môžu využiť
 • nepridávajte viac ako 4 rybičky naraz, predídete tým chemickej nestabilite
 • vyhýbajte sa zlatým rybkám, ktoré nie sú skutočnými tropickými zvieratami, nakoľko majú radi chladnejšie prostredie a sú náchylnejšie na choroby
 • pridanie nožovca bielochvostého do vášho nového akvária môže byť viac než zaujímavé. Začnite si tohto nočného predátora všímať, keď vám začnú miznúť rybičky.

Veríme, že sme vám dopomohli k tomu, aby ste sa správne rozhodli pri výbere rybiek do sladkovodného akvária, ktoré je nielen na okrasu domu, či bytu, ale taktiež zodpovednosť, ktorú si jednotliví obyvatelia spoza skla vyžadujú.

Ohodnoťte svojho veterinára v sekcii: HODNOTENIE VETERINÁROV  a pomôžte ostatným pri ich výbere TU.

Rybičky pre sladkovodné akvárium 4.00/5 (80.00%) 13 hlas[ov]

Komentáre(2)

Anonymous hovorí:

24. máj 2016 o 13:32

Tento článok písalo predpokladám nejaké dieťa. V prípade, že by to bol dospelý,m mali by ho zbaviť svojprávnosti. Akvaristike sa venujem cca 30 rokov a väčšiu blbosť som v živote nečítala

Odpovedať

  Redakcia zdraviezvierata.sk hovorí:

  29. máj 2016 o 12:49

  Dobrý deň. Ďakujeme za feedback. Proznávama že akvaristika nie je naša doména. Nechceli by ste s nami spolupracovať? Ďakujeme.

  Odpovedať

NAPÍŠTE KOMENTÁR:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*