Prečo psy jedia výkaly?

Majitelia psov sa možno stretli s tým, ako ich miláčik oňucháva, v tom horšom prípade žerie výkaly. Hoci to znie dosť negustiózne, tento jav je u zvierat pomerne bežný. Najmä šteniatka, ktoré sú zvedavé a celý svet je pre ne gombička, často krát strkajú svoj ňufáčik tam, kde nemajú- aj do hovienok.

Psie (zlo)zvyky

Správanie psa je ešte i dnes v mnohých oblastiach veľkou záhadou a v niektorých situáciách sa natíska otázka „prečo“? Prečo psy zavýjajú? Prečo si zahrabávajú kostičku a prečo jedia trávu? Niektoré zvyky našich domácich miláčikov považujeme za roztomilé, no pri iných len krútime hlavou. Ako v prípade, keď pri venčení psík „ochutnáva“ exkrementy.

Odborný pohľad na vec

Požieranie (pojedanie) výkalov sa odborne nazýva koprofágia (inak aj skatofágia) a vyskytuje sa vo svete rastlín a zvierat, ale i ľudí. Zatiaľ čo v druhom prípade ide o problém skôr psychologický (tzv. koprofília), u niektorých druhov živočíchov ide o prirodzené fungovanie (napr. hmyz). Čo však v prípade, ak si na výkaloch „pochutnáva“ aj váš pes?

Šteniatka a výkaly

V šteňacom veku sa problém s pojedaním výkalov vyskytuje najčastejšie. Malému psíkovi je viac-menej jedno čo zje, hoci aj svoje vlastné výkaly. Najmä v tomto období je preto potrebné všímať si maniere šteniatka a v prípade potreby zasiahnuť čím skôr.

prečo psy jedia výkaly

Strach z trestu

Ak učíte svojho psieho miláčika hygiene, vedzte, že to chce trpezlivosť. Pokiaľ sa stane, že pes vykoná svoju potrebu v byte na novom koberci či práve vyleštenej podlahe, v žiadnom prípade ho za to kruto netrestajte. Môže sa totiž stať, že práve takýto trest je spúšťačom koprofágie. Psík neskôr v strachu svoje výkaly radšej zje, len aby sa tak vyhol trestu. Majiteľ sa tak o zlozvyku svojho miláčika dlho nemusí ani dozvedieť.

Chýbajúca zložka stravy

Pokiaľ začne požierať výkaly dospelý pes, jednou z príčin môže byť nedostatočne pestrá strava. V tomto prípade skúste jedálnička svojho miláčika obohatiť o doplnky výživy či zeleninu, ktoré mu zabezpečia potrebný prísun vitamínov a minerálov.

Smútok v psej duši

Ďalším z dôvodov, kedy psík môže začať konzumovať exkrementy, je pocit osamelosti. Obzvlášť ak sa štvornohému miláčikovi nevenujeme dostatočne, môže sa utiekať k tomuto zlozvyku- naša pozornosť je tak automaticky zabezpečená.

Ako s tým skoncovať?

Existuje niekoľko spôsobov, ako psíka tomuto zlozvyku odučiť. V ideálnom prípade je to kontrola jedálnička, čo je však nie vždy možné, nakoľko nesprevádzame svojho psa na každom kroku. Ak svojho miláčika (opäť) pristihnete ako oňucháva to, čo by nemal, povely ako „Fuj! Nechaj!“, „K nohe!“ by mali zabrať. Poprípade výkaly posypte niečím, čo si v prípade konzumácie zapamätá (napríklad korenie).

V niektorých prípadoch však môže byť dôvod o niečo vážnejší – preto, ak si neviete rady, navštívte svojho veterinára.

Ohodnoťte svojho veterinára v sekcii: HODNOTENIE VETERINÁROV  a pomôžte ostatným pri ich výbere TU.

Prečo psy jedia výkaly? 4.29/5 (85.79%) 38 hlas[ov]

1 komentár

Anonymous hovorí:

12. apríl 2015 o 19:35

Psie exrementy su velmi vdačnou cestou. v tomto článu sa o nich dočítate aj to čo ste nevedeli :D Psie exkrementy z rôznych strán

Odpovedať

NAPÍŠTE KOMENTÁR:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*