Pagekón riasnatý a jeho chov

Pagekóny riasnaté dosahujú v dospelosti dĺžku približne 17 až 22 centimetrov (vrátane ich chvosta). Meno dostali podľa ich hrebeňa, ktorý sa im ťahá cez oči po krku a chrbte. Sú tiež veľmi dobrí skokani. 

Dĺžka života

Tieto gekony sa dožívajú okolo 10-20 rokov.

Terárium

Pre dospelého gekona stačí minimálne 75 litrové terárium, ale čím väčšia nádrž, tým lepšie. Pagekony radi lezú po stromoch a tak potrebujú veľa miesta na konáriky a vetvičky. Ideálne je teda vysoké terárium. V jednom 100 litrovom teráriu môžete chovať až troch gekonov, nechovajte ale viac ako jedného samca v jednej nádrži, zvyknú byť totiž teritoriálni. Môžete použiť sklenené terárium s pretiahnutou stranou na vetranie, ale niektorí chovatelia preferujú sklenené kryty.

Pagekon

Substrát

Podklad pre Pagekonov by mal byť taký, aby zachovával vlkosť, napríklad kokosové vlákna alebo rašelina, ale použité môžu byť aj papierové utierky.

Niektoré gekony zvyknú pri love prehltnúť kúsky substrátu. Ak je to aj váš prípad, použite namiesto rašeliny mach alebo utierky. Papierové utierky sú odporúčané hlavne pre mladé gekony, pretože je pri nich pravdepodobnejšie, že náhodne prehltnú časti substrátu.

Príslušenstvo terária

Pagekon riasnatý potrebuje priestor na lezenie, takže mu do terária pridajte konáriky alebo bambus v rôznych výškach.

Pridajte rôzne živé rastliny, aby ich mohli využiť ako úkryt. Môžte pridať aj malú plytkú misku s vodou, aj keď gekóny budú pravdepodobne piť kvapky z listov (terárium treba každý deň pokropiť)

Teplota

Ideálna denná teplota je 22-26 ° C, v noci 18-24 ° C.

Osvetlenie

Tieto gekony sú nočné zvierátá, takže nepotrebujú špeciálne UVB osvetlenie.

Červená nočná žiarovka im poskytuje teplo.

gecko-1188416

Vlhkosť

Pagekony potrebujú strednú až vysokú úroveň vlhkosti – 60-80%.

Vlhkosť zabezpečte pravidelným pokropovaním teplou filtrovanou vodou.

Kŕmenie

Strava pre gekony, ktorú kúpite v obchodoch so zvieracími potrebami, je najjednoduchší spôsob ako zabezpečiť výživnú vyváženú stravu pre vášho Pagekona. Môžte ju doplniť aj svrčkami alebo iným hmyzom, ako napr. šváby, aby gekony zapojili aj svoje lovecké schopnosti.

Gekony kŕmte večer; mláďatá by mali dostávať jedlo každý deň, dospelých stačí kŕmiť 3 krát za týždeň.

Zdroj: thespruce.com

Ohodnoťte svojho veterinára v sekcii: HODNOTENIE VETERINÁROV  a pomôžte ostatným pri ich výbere TU.

 

 

 

Pagekón riasnatý a jeho chov 3.67/5 (73.33%) 3 hlas[ov]

NAPÍŠTE KOMENTÁR:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*