Páchnuci dych u psa

Páchnúci dych u psa je bohužial až príliž bežný. Rovnako ako u ľudí sa objavuje, keď sa na zuboch nahromadí povlak plný baktérií. Na rozdiel od ľudí si psy zuby nečistia. Znamená to, že bez vašej pomoci zápach nezmizne. Naviac môžu baktérie spôsobiť ochorenie ďasní, ktoré zápach ešte zhoršuje. S páchnúcim psím dychom sa netreba zmieriť. Ak zavediete zmeny v jedálničku a budete dodržovať základnú ústnu hygienu, čoskoro sa zápachu zbavíte a zároveň ochránite zuby a ďasná svojho psa. 

Udržujte zuby v čistote

Zápachu sa najjednoduchšie zbavíte pravidelným čistením zubov. V obchodoch s potrebami pre zvieratá sú dostupné špeciálne kefky a pasty s príchuťou mäsa, ktoré boli vytvorené s ohľadom na psie chuťové poháriky. Stačí aj namotať kúsok gázy na prst a rýchlim vydrhnutím povrchu všetkých zubov odstrániť čiastočky potravy a povlak.

Ak ide vašemu psovi z papule skutočne neznesiteľný zápach a jeho zuby sú silne zafarbené, pred zahájením domácej liečby budete musieť zájsť k veterinárovi a nechať chrup odborne vyčistiť a vyleštiť. Nielen, že zaznamenáte prenikavé zlepšenie dychu, ale zistíte tiež, že čisté zuby sa udržujú ľahšie.

Elektronický obojok

Časté kŕmenie

Chrumkavá strava pomáha odstraňovať povlak zo zubov, iné typy stravy jeho hromadenie len zjednoduchšujú. Stály prísun čiastočiek potravy zaručuje baktériam výborné životné podmienky. Ak nechávate psovi neustále k dispozícií jedlo v miske, dbajte na to, aby to boli chrumkavé granule.

Zdravé pamlsky

Mrkva, “žuvačky” zo surovej kože alebo nylónové kosti sú pre psa lepšími odmenami, ako zbytky zo stola alebo sucháre, pretože odstráňujú zubný povlak a nepridávajú ďalšie kalórie. Páchnúci  dych zmyzne skôr, ako sa nazdáte.

zlozvyky psov

Podozrivé pachy

Zkazený dych väčšinou znamená, že váš pes potrebuje vyčistiť zuby, ale niekedy môže svečiť o iných problémoch. Zmena pachu z úst môže signalizovať cukrovku či choré ľadviny. Pri obidvoch spomenutých chorobách bude pes pravdepodobne tiež viac piť a častejšie močiť, môže tiež chudnúť. Ak si niekedy všimnete, že vašemu psovi páchne z papule inak ako obvykle, nechajte ho vyšetriť u veterinára.

Ohodnoťte svojho veterinára v sekcii: HODNOTENIE VETERINÁROV  a pomôžte ostatným pri ich výbere TU.

Zdroj: kniha Rádce pro milovníky psu (Paul McGreevy)

Páchnuci dych u psa 5.00/5 (100.00%) 1 hlas[ov]

NAPÍŠTE KOMENTÁR:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*