Morské prasiatko? Čo o ňom neviete!

Morské prasiatko -  dokonalé domáce zvieratko detských čias. Sú populárne na celom svete a to nielen pre svoj milý vzhľad, ale aj úžasný temperament. A nie sú to len deti, ktoré ich zbožňujú. Pri pohľade na týchto malých šibalov si človek jednoducho nemôže pomôcť a zamiluje sa do nich. Je zaujímavé, že aj napriek svojej popularite existuje mnoho vecí, ktoré o morských prasiatkach nevieme. Samozrejme, každý vie, že to nie je žiaden príbuzný druh ošípanej a že nepochádza z Novej Guinei. Dnes sa dočítate o veciach, ktoré ste o morských prasiatkach ani netušili.

Morské prasiatko

Prečo názov morské prasiatko?

Nanešťastie, neexistuje žiadne priame vysvetlenie tohto názvu. Odborníci sa domnievajú, že ich pravdepodobne v minulosti nazývali prasiatkami práve pre ich chrochtavý zvuk, ktorý vydávajú a je podobný tomu, aký poznáme od ošípaných. Jedným z dôvodov tiež môže byť aj ich podobný tvar tela. Slovo „prasa“ je súčasťou ich mena v rôznych jazykoch, a to nielen v slovenčine alebo angličtine (guinea pig). Dokonca ich vedecký názov je Cavia porcellus a práve porcellus v latinčine znamená „malé prasa“.

Pokiaľ by sme chceli vypátrať pôvod prvého slova „guinea“, nájdeme niekoľko spojitostí. Niekedy v minulosti sa tento názov v angličtine využíval v prípade, ak sa objavilo niečo exotické. Podľa starých Angličanov platilo, že čo je exotické, to pochádza z Guinei. Taktiež existuje tvrdenie, že morské prasiatka priniesol do Európy obyvateľ Guinei a ľudia si mylne mysleli, že ich pôvod je práve v tejto krajine.

Samozrejme, týmto záhadám o ich pôvode môžeme jednoducho predísť tým, že ich budeme nazývať ich formálnym menom – morčatá. A odkiaľ vlastne pochádzajú? Z Južnej Ameriky.

Čierna ovca rodu hlodavcov

Morské prasiatka sú hlodavce, no patria medzi tie nezvyčajnejšie a nie úplne typické. Narozdiel od väčšiny hlodavcov to nie sú nočné tvory. Namiesto toho si radi niekoľkokrát zdriemnu počas dňa. Jednou z nezvyčajných znakov týchto hlodavcov je, že sa rodia s otvorenými očami, srsťou a so všetkými zubami.

Morské prasiatko

Morské prasiatko – zvieratko s osobnosťou

Morčatá sú veľmi láskavé a inteligentné a majú roztomilé návyky, aby sa zapáčili svojim majiteľom. Jedným z týchto zvykov je tzv. „popcorn“. Tento názov je samozrejme odvodený od slova popcorn (pukanec). A vysvetlenie je jednoduché. Keď sa morčatá nadchnú, skáču niekoľko centimetrov do vzduchu. Presne tak, ako keď si pripravujete popcorn a jednotlivé kukuričky praskajú a lietajú kade tade. Aby morské prasiatka ukázali svoje vzrušenie, často pobehujú dookola ako zmyslov zbavené. Ďalším ich zvykom je tzv. „rumblestrutting“ (z ang. rumble – hrmot, rachot, strutting – nafúknutie). Keď chce morča ukázať prevahu nad iným jedincom alebo v prípade, že dvorí samičke, nafúkne sa, vydáva zvuk podobný pradeniu a hojdá bokmi dopredu a dozadu. Napriek tomu, že sú to zvieratá, ktoré sa zdržiavajú v stádach, je zvyčajne bezproblémovým prípadom, ak sú spolu dvaja mužskí jedinci. S bojmi medzi nimi si absolútne nelámte hlavu.

Čistenie

Je málo známym faktom, že morčatá vylučujú mliečnobielu tekutinu v kútikov očí, ktorú používajú na svoje čistenie. A dôvod, prečo to nie je všeobecne známe je ten, že akonáhle vylúčia túto tekutinu, prenesú ju na labky a umyjú si tvár a hlavu, ako keby sa okúpali. Niekedy, keď budete prechádzať okolo vášho miláčika, skúste ho prichytiť pri čine.

Ak uvažujete o zakúpení morčaťa, uistite sa, že máte taktiež prehľad o dostupných doplnkoch stravy so špeciálnym zložením pre malé zvieratá. Určite vám pomôžu udržať vašich chlpatých kamarátov šťastných a zdravých.

Ohodnoťte svojho veterinára v sekcii: HODNOTENIE VETERINÁROV  a pomôžte ostatným pri ich výbere TU.

Morské prasiatko? Čo o ňom neviete! 4.14/5 (82.78%) 36 hlas[ov]

Komentáre(6)

Anonymous hovorí:

9. marec 2016 o 21:19

Pozorovala som jak sa moje morske prasiatko čisti a važne z jeho oči vyteka mliekobiela štava. Je to dobra stránka☺.Chcem sa spýtať že či morské prasiatka môžu papať špenátové listy a celer či sa z toho nezdujú.Pekny deň Simka.☺

Odpovedať

Anonymous hovorí:

1. máj 2016 o 10:19

Dobry den chcela by som sa opytat chovame morske prasiatko a dnes rano som našla trochu krvi v jeho klietke mam hned vyhladat veterinera?Nakolko ho mame len tyžden a nechce nam papat nič ine len kalerab alebo jeho listy či to nieje aj tym?dakujem

Odpovedať

    Redakcia zdraviezvierata.sk hovorí:

    1. máj 2016 o 14:58

    Dobrý deň. Skontrolujte prioritne či sa nemá o čo zraniť. Je v novom prostredí a všetko skúša. Vylúčte že nejde o krv z tráviaceho traktu. Nachádza sa krv na truse? Odporúčam týždeň pozorovať a následne navštíviť lekára.

    Odpovedať

Anonymous hovorí:

30. júl 2016 o 22:14

Ako zostim ci chce mat morske prasiatko male??

Odpovedať

Anonymous hovorí:

20. november 2016 o 22:02

Moje morča celý deň presedí v klietke je to normálné?

Odpovedať

Anonymous hovorí:

2. január 2017 o 17:38

Dobry den. Nase morciatko vzdy pekne piskalo alebo spievalo, ked som prisla do izby. Tak prenikavo, az vsetkych zobudilo.:-) Ale uz prestalo. Chcela by som sa spytat preco. Sme z toho velmi smutni. Dakujem za odpoved.

Odpovedať

NAPÍŠTE KOMENTÁR:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*