Jedlá nevhodné pre králikov

Králiky majú špeciálny tráviaci systém. Ich unikátny tráviaci systém si vyžaduje, abysme boli pri ich kŕmení mimoriadne opatrní. Niektoré potraviny môžu narušiť trávenie králikov a poškodiť ich zdravie. Existuje aj niekoľko potravín (niektoré z nich sú možno prekvapujúce), ktoré sú pre ne potenciálne jedovaté. Pozrite sa na náš zoznam 15 potravín, ktorými by ste nikdy nemali kŕmiť králika:

1. Jogurt

Podľa výskumu Rabbit.org už malé množstvo jogurtu môže spôsobiť smrteľné prípady enterotoxémie, toxického prerastania “zlých” baktérií v črevnom trakte. Ak hľadáte zdravú výživu na kŕmenie svojho králika, skúste zelenú papriku alebo ružičkový kel.

2. Chlieb, cestoviny a sušienky

Tieto cukrovinky s vysokým obsahom uhľohydrátov môžu spôsobiť žalúdočné problémomy. Vyvarujte sa preto potravinám s vysokým obsahom cukru alebo umelých zložiek.

Jedlá nevhodné pre králikov

3. Avokádo

Avokádo by nikdy nemalo byť zahrnuté v strave vášho králika. Podľa Small Pet Select toto mastné ovocie môže byť pre ne smrteľné.

4. Obilniny

Kŕmenie vášeho králika cereáliami, müsli alebo potravinami pozostávajúcich z vločkovej kukurice, hrachu, peliet, zŕn a semien môže viesť k problémom so zubami.

5. Ľadový šalát

Môže to byť pre vás šok, ale vyhnite sa kŕmeniu vášho králika svetlým šalátom, vrátane toho ľadového, pretože môže obsahovať laktukárium, chemickú látku, ktorá môže byť škodlivá pre zdravie vášho králíka pri požití. Ľadový šalát obsahuje väčšinou vodu a pridá do stravy len málo alebo žiadnu výživu.

6. Mangold

Rovnako ako ľadový šalát, striebristý mangold  je ďalšia listová zeleň, ktorej by sa mal váš králik vyhnúť. Podľa veterinárneho centra na Novom Zélande môže táto zelenina spôsobiť koliku a nadúvanie a má byť nahradený vysokokvalitným ovocím, zeleninou a bylinkami. Reďkovky, lucerna a rozmarín sú všetky skvelé možnosti.

7. Jedlo pre škrečkov

Chápeme to. Môžno máte viac ako jedného zvieracieho spoločníka a možno ste dúfali, že ich budete kŕmiť rovnakou stravou. Ale zatiaľ čo králiky potrebujú špeciálnu diétu s vysokým obsahom vlákniny – vysokokvalitné seno, čerstvá zelenina a bylinky –  jedlo pre škrečkov nie je pre králiky veľmi výživné.

lop-eared-314881_960_720

8. Vlašské orechy

Vlašské orechy majú vysoký obsah tuku, ale nie vlákniny, čo môže spôsobiť nepríjemné tráviace ťažkosti králika.

9. Ovsené vločky

Aj keď kŕmenie králikov ovsenými vločkami  nespôsobuje vážne problémy, nie je to ideálne jedlo.

10. Čokoláda

Čokoláda je absolútnym NIE! pre zajačikov. Rovnako ako u psov, čokoláda nemá miesto v králičiej strave. Môže byť totiž pre králiky jedovatá.

11. Arašidové maslo

Rovnako ako vlašské orechy, je potrebné vyhnúť sa arašidovému maslu, ktoré je tiež vysoko tučné. Toto krémové občerstvenie králikom nič nespraví, s výnimkou prípadných bolestí brucha.

12. Zemiaky

Hoci zemiaky nemusia nevyhnutne králiky otráviť, táto zelenina nie je pre nich ideálna. Zemiaky majú vysoký obsah karbohydrátov a škrobu, čo môže spôsobiť problémy s tráviacim systémom vášho zajačika.

13. Rebarbora

Táto záhradná rastlina môže byť pre zvieratá jedovatá, ak je konzumovaná surová. Ak králik zje surovú rebarboru, môže zomrieť, aj keď – podľa RSPCA – sa to stáva len zriedka.

rabbit-1711287_960_720

14. Mäso

Králiky sú bylinožravce, čo znamená, že jedia rastliny. Divoké zajace a králiky mäso nepotrebujú a tak isto to je aj s tými domestikovanými.

15. Karfiol

Karfiol je zelenina, takže by to mala byť dokonalá a zdravá pochutina pre králika, nie? Prekvapivo, nie. Karfiol spôsobuje plynatosť čriev. Ak chcete dať králikovi čerstvú zeleninu, tak zvoľte radšej zelenú papriku, repu alebo reďkovku.

Zdroj: peta.org

Ohodnoťte svojho veterinára v sekcii: HODNOTENIE VETERINÁROV  a pomôžte ostatným pri ich výbere!  

Jedlá nevhodné pre králikov 5.00/5 (100.00%) 3 hlas[ov]

NAPÍŠTE KOMENTÁR:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*