Jedlá nevhodné pre kone

Je pekné raz za čas svojho koníka odmeniť nejakou špeciálnou pochúťkou. Mrkva, jablká alebo kockový cukor sú bežnými odmenami. Existuje však niekoľko jedál, ktoré by kone jesť nemali. 

Ovocie vo veľkých množstvách

Všetkého veľa škodí. Brucho plné jabĺk alebo akéhokoľvek iného ovocia môže ľahko spôsobiť koliku. Nemali by ste teda kŕmiť vášho koňa viac ako dvoma kúskami ovocia. Toľký cukor môže spôsobiť zmätok v tráviacom systéme vášho koňa.

Odrezky trávy

Trsy trávy zo záhrad môžu obsahovať niekoľko nebezpečných toxických rastlín ako bežné záhradné rastliny, Sú to napríklad ľalie a listy rebarbory. Niektoré buriny sú tiež toxické. Trávniky bývajú tiež často postrekované proti škodcom.

horse-1423769_960_720

Mäso

Kone majú zuby a tráviaci systém vysoko špecializovaných bylinožravcov.

Kapustová zelenina

Možno poznáte niekoho, kto sa po zjedení kapustovej polievky necíti najlepšie. Váš kôň sa môže cítiť podobne. Brokolicu, kapustu a ružičkový kel radšej z jedálnička vášho koníka vynechajte.

Plesnivé alebo zaprášené seno

Ak práve nie sú k dispozícii dobré pastviny, seno je tou najlepšou voľbou. Nikdy vášmu koňovi ale nedávajte plesnivé alebo zaprášené seno. Môže mu to poškodiť plúca.

Ďatelina

Ďatelina môže spôsobiť veľmi škaredé spálenie, vredy v ústach, koliku alebo hnačku.

Krmivo pre dobytok

Krmivá pre dobytok obsahujú doplnky, ktoré sú pre kone toxické. Lieky ako rumencín sú do krmiva pridávané veľmi často a pre kone môžu byť smrteľné.

1431712_99293846

Siláž a senáž

Kŕmenie silážou a senážou môže byť zložité. Existujú určité výhody pre kŕmenie týmito krmivami ako je vyššia nutričná hodnota. Ale spôsob, akým je seno rezané a balené, môže viesť k riziku otravy botulotoxínom. Kone sú veľmi citlivé na botulotoxín a infikovanie môže viesť k paralýze a smrti.

Zdroj: www.thespruce.com

Ohodnoťte svojho veterinára v sekcii: HODNOTENIE VETERINÁROV  a pomôžte ostatným pri ich výbere TU.

 

 

 

Jedlá nevhodné pre kone 4.67/5 (93.33%) 3 hlas[ov]

NAPÍŠTE KOMENTÁR:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*