Jazda na koni? 10 dôvodov prečo.

Arabské príslovie vraví, že najkrajší pohľad na svete je z konského chrbta.  Veľa “nejazdcov” považuje tento šport za nenáročný. Často počúvam od ľudí: „Čo je na tom ťažké? Veď sa len vozíš!“ No po prvej hodine tréningu pochopia, že to nie je až taký med lízať, ako sa na prvý pohľad zdá. Prečo jazda na koni?

1. Jazda na koni jez draviu prospešná aktivita

Jazdenie je nie len balzamom na dušu, ale je to aj hodnotný šport, vďaka ktorému precvičíte celé telo. Okrem nôh, rúk a zadku formujete aj chrbát. Zlepšíte svoju koordináciu pohybov, získavate kondičku, ale aj zdravú imunitu, pretože o toto ušľachtilé zviera sa musíte postarať v každom počasí. Či už prší, alebo je vonku -30 °C, jesť a našu opateru potrebujú každý deň. Pravidelný pohyb je to najlepšie, čo môžete vášmu dieťaťu dopriať.

2. Jazdna na koni pozitívne vplýva na psychiku

Čo už len môže byť lepšie, ako keď vaše dieťa trávi svoj voľný čas namiesto sedením za počítačom sedením na koni? Nadväzuje tak nie len sociálne kontakty, ale rastie tak aj po duševnej stránke. Pocit, že niečo dokázalo a radosť napríklad z preskočenej prekážky pozitívne vplývajú na jeho psychiku. Jazdenie je kombinácia potešenia a úsilia.

1142342_55153744

3. Oddych a zábava

Po náročnom dni v škole určite vašej ratolesti padne vhod, keď si prevetrá hlavu na koni. Doobedné problémy pri cvale na koni z nej doslova vyletia. Perfektne sa zrelaxuje, nadobudne veľa ďalších síl a takéto oddýchnuté sa pokojne môže ďalej venovať škole.

4. Kamarát do dažďa

Nie len deti, ale aj dospelí sa na koňa dokážu emocionálne naviazať. Pokiaľ vaše dieťa trpí psychicky, nie je azda lepšia útecha ako pri štvronohom chlpáčovi, ktorý je vnímavý a načúva mu. Veď nie nadarmo sa využíva i v animoterapii v podobe hipoterapie. Pokiaľ sa vám zdá, že vaše dieťa nedokáže byť so svojimi problémami voči vám otvorené, som si istá, že sa pravidelne so svojimi problémami „radí“ s týmto kamarátom.

1176524_48984445

5. Harmónia a súhra

Jazdenie na koni je pocitová záležitosť. Ide o harmóniu koňa a jazdca. Vzájomnú spoluprácu, pochopenie a rešpektovanie sa. Hovorí sa, že kôň je odrazom jazdcovej duše. Správny učiteľ jazdy vaše dieťa nenaučí len jazdiť tak, „lebo sa to takto proste robí“, ale naučí ho všímať si koňa ako živého a mysliaceho tvora, ktorý nám svojím správaním a gestami chce niečo povedať. Dieťa sa tak naučí pozornosti a všímavosti okoliu.

6. Jazda na koni podporuje sústredenie sa 

Nebudeme si klamať. Jazdenie na koni je drina. Ak chce vaše dieťa niečo dokázať, musí na sebe zapracovať. Pravidelný tréning a úsilie je základom pre dobrého jazdca. Počas tréningov je nútený sústrediť sa na učiteľa a počúvať zadávané cviky. Je tomu tak počas celého tréningu. Určite sa to odrazí i na pozornosti v škole.

7. Návyk na zodpovednosť

Pokiaľ máte doma žobrajúce dieťa, ktoré túži po koňovi, vysvetlite mu najprv, že je to živý tvor, ktorý potrebuje neustálu opateru. Kvalitná príprava na koňa nezahŕňa len jazdecké ovládanie koňa, ale aj starostlivosť o neho. Pokiaľ sa dá a v okolí máte koňa alebo jazdecký klub, nech sa denne chodí o neho starať. To znamená ranné a večerné kŕmenie, hnojenie, čistenie koňa a všetko, čo k tomu patrí. Ak to vaše dieťa s jazdením myslí naozaj vážna, neodradí ho ani ranné vstávanie.

8. Obozretnosť a bezpečnosť

Po pár pádoch na zem alebo šliapnutím koňa na nohu sa vaše dieťa hneď naučí obozretnosti. Je to predsa len veľké zviera, vážiace okolo 500 kg, ktoré ma svoju vlastnú hlavu. Aj keď sa začiatočníci učia jazdiť na krotkých a pokojných koňoch, stane sa, že kôň sa môže splašiť a dieťa to neusedí. Pokiaľ obíde bez zlomenín či iného úrazu, určite sa medzi kamarátmi hrdinsky pochváli, že spadlo z koňa, ale nasadlo znovu. Vaše dieťa sa tak naučí byť obozretné a predvídavé. Napríklad keď vie, že kôň, na ktorom sedí, sa bojí dáždnika, bude dopredu vedieť, že môže dôjsť k rodeu.

orlovský klusák

9. Zdolávanie strachu

Strach nepochybne patrí ku každému športu. V spojitosti so spomínaným pádom z koňa je dôležité, aby mu jazdec nepodľahol a vysadol opäť do sedla. Strach nás núti byť ostražitý, premýšľať dopredu a v prípade potreby konať. Jazdenie na koni je silne emočnou záležitosťou a často krát dieťa po páde alebo zranení  sa strach z koňa prekoná a jazdí ďalej. Pri iných životných situáciách, kedy pocíti strach, si spomenie, ako mu tá ryšavá kobyla vykozlovala, hodila ho o zem a ono sa postavilo a nasadlo znova. Vtedy si povie, že keď som tamto zvládlo, toto je oproti tomu malina.

10. Pomocná ruka

Už niekoľkokrát som od rodičov „koničkáriek“ počula hneď po prvých lekciách jazdenia, že sa chystajú kúpiť koňa. „Veď záhradu máme veľkú, tak ho pustíme a bude sa tam pásť.“ Neuvedomujú si však, že starostlivosť o takéto zviera je nielen časovo náročná, ale i finančne. Krmivo, veterinár, kováč, vybavenie pre koňa, ale i jazdca sú základné položky, ktoré hrajú hlavnú rolu pri uvažovaní nad kúpou koňa. Nehovoriac o tom, a to sa nikoho nechcem dotknúť, keď si kúpi koňa úplný laik a vôbec ani len netuší, ako sa o neho postarať. Nehovoriac o chýbajúcom sociálnom kontakte, ktorý koníkovi, pokiaľ je sám, chýba. Preto apelujem na to, aby ste zaistili jazdcovi dostatočnú prípravu. Odmení sa vám za to nielen vaše dieťa, ale i kôň.

 

Ohodnoťte svojho veterinára v sekcii: HODNOTENIE VETERINÁROV  a pomôžte ostatným pri ich výbere TU.

Jazda na koni? 10 dôvodov prečo. 4.74/5 (94.76%) 42 hlas[ov]

Komentáre(6)

Zuzka hovorí:

23. október 2014 o 13:52

Pekný clanok, mozem len potvrdit, ze jazdenie na koni je uzasna vec. Jazdim tiez uz dlhe roky, no zial vlastneho konika nemam, ale urcite ked raz na to bude viac casu a hlavne financie, splnim si tento sen :)

Odpovedať

  Natália hovorí:

  23. október 2014 o 14:20

  Zuzka, ďakujem za reakciu. Držím palec, nech sa vám váš sen splní a prajem veľa pekných dní v sedle :)

  Odpovedať

Anonymous hovorí:

7. september 2015 o 17:00

Ahoj. Článek jsem nečetla celý...na koni jezdím již víc než 7 let a vím že jízdou na koni si moc neodpočinu...jedině že jedu do přírody a to si taky nemůžu jen vozit prdel.... jinak fajn... :)

Odpovedať

  Anonymous hovorí:

  18. február 2017 o 11:29

  Anonymous, ja tiež jazdím (síce zatial iba krátko) a súhlasím, že pokial sa v tom sdle snaží človek aj niečo dokázať a nie len krokom sa prechádazať po lúčke tak to nie je zas až taký oddych.(Aj na tej lúčke treba dávať pozor), ale zase si pri tom určite oddýchnem ako pri upratovaní či učení ;) takže aspon taký menší oddych to stále je. Aj ked vás potom môže všetko bolieť. (hlavne pri prvých jazdách majú jazdci väčšinou svalovku. Ja som tento problém však našťastie nemala, pretože som už bola zvyknutá z gymnastiky a ostatných vecí, ktorým sa venujem. ;) )

  Odpovedať

Anonymous hovorí:

24. apríl 2016 o 12:01

Je to už pekná riadka rokov, čo som nejazdil, no na jeden zážitok nezabudnem do smrti. Keď som bol ešte dieťa školou povinné, chodil som v nedeľu po obede spolu s kamarátom plaviť jeho dedovi kone na rybník za dedinu. Ten pocit spolupatričnosti, ktorý som mal, keď kôň začal plávať, ja som sa držal jeho šije a bol som životne závislý na ňom, lebo ja som vtedy plávať nevedel, ten sa nedá zabudnúť.

Odpovedať

Anonymous hovorí:

21. február 2017 o 19:47

Ja jazdím už 2 roky,a stále ma to baví.Hoci sa mi už nie taz splašil kôň tak že mala som čo robiť aby som sa udržala.☺

Odpovedať

NAPÍŠTE KOMENTÁR:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*