Čo robiť keď vám ušiel pes?

 

Je to pocit, ktorý znepokojí každého majiteľa. Voláte meno svojho psíka a on neprichádza. Musíte čeliť prázdnemu dvoru, pohodenému vodítku, či prázdnej miske na vodu. Váš pes môže byť kdekoľvek, ale jediné čo viete určite, že nie je tam, kde má byť - s vami doma. 

Veľmi dôležité je nepanikáriť. Zhlboka sa nadýchnite a postupujte podľa rád nižšie.

Fáza I: Hneď ako zistíte, že je preč

Každý fanúšik kriminálnych seriálov vie, že najkritickejší čas v prípade nezvestných osôb je prvých 24 hodín. To isté platí aj u psov. Ak sa váš pes rozhodol vybrať na dobrodružstvo mimo vodítka, čím skôr začnete hľadať, tým skôr ho nájdete. Takže, ak zistíte, že je váš pes skutočne preč (nie za gaučom alebo v pivnici) je čas, aby ste sa vybrali hľadať.

dog-2723082_960_720

Ak ste náhodou pripevnili na obojok psa svoje telefónne číslo, možno vám niekto zavolá. Ak ste dali na obojok aj adresu, uistite sa, že je niekto doma v prípade, že vám ho niekto privedie alebo sa vráti sám. Osoba , ktorá čaká doma, môže využiť príležitosť zavolať miestnym útulkom, veterinárom a policajnému oddeleniu.

Zoberte si so sebou fotografiu vášho psíka. Môžte ju ukázať okoloidúcim a opýtať sa, či ho náhodou nevideli. Ak nemáte obrázok vášho psa, skúste vytlačiť fotku plemena, ktoré je mu najviac podobné.

Zoberte si návnadu. Existuje zvuk, ktorý láka vášho psíka? Pískacia hračka alebo vrecúško s pamlskami? Ak áno, zoberte si túto vec so sebou. To spolu s tónom vášho hlasu dá psíkovi vedieť, že sa nemusí skrývať.

Zhromaždite viacero ľudí. Prineste si vizitky, alebo na kúskoch papiera napísané vaše telefónne číslo. Dajte ich svojim susedom alebo komukoľvek, na koho narazíte a požiadajte ich, aby vám zavolali, keď uvidia vášho strateného kamaráta.

Fáza II: Následujúci deň

Hľadali ste už úplne všade? Nádej však nie je stratená. Psy majú vynikajúce inštinkty a vedia sa vrátiť späť do vašej oblasti. Ak bol náhodou ukradnutý, je stále pravdepodobné, že bol niekto svedkom niečoho, čo by vám mohlo pomôcť nájsť vášho psa. A čo robiť medzitým?

Vytvorte plagát, na ktorom bude najnovší obrázok vášho psa (farebný, ak je to možné), telefónne číslo a krátky popis miesta, kde bol naposledy videný. Uveďte naň meno psa a ponúknite odmenu, ale neuvádzajte čiastku. Ak je odmena príliš nízka, ľudia sa nemusia obťažovať, a ak je príliš vysoká, môžu si myslieť, že je pes cenný a snažiť sa ho predať. Tiež môžete publikovať tento plagát aj v novinách.

labrador-1157347_960_720

Kam plagát umiestniť? Pokúste sa ho nalepiť na verejné tabule, psie parky, obchody s potravinami atď.

Skontrolujte online stránky a miestne noviny, aby ste zistili, či vám ho niekto nenašiel.

Fáza III: Prešlo pár dní

Nevzdávajte sa. Žiadne správy môžu byť dobré správy, takže stále môžete predpokladať, že je niekde vonku. Začnite kontaktovať útulky a policajné stanice mimo vašej oblasti.

Nestrácajte nádej a dúfajte, že sa váš priateľ vráti domov skôr či neskôr. Často počúvame inšpiratívne príbehy o psoch a majiteľoch, ktorí sa znova stretli po dlhých obdobiach. Môžete byť jedným z tých príbehov. Stačí byť trpezlivý a dôkladný.

 

 

Zdroj: www.cesarsway.com

Ohodnoťte svojho veterinára v sekcii: HODNOTENIE VETERINÁROV  a pomôžte ostatným pri ich výbere TU.

Čo robiť keď vám ušiel pes? 5.00/5 (100.00%) 1 hlas[ov]

NAPÍŠTE KOMENTÁR:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*