Aký druh rybičiek si vybrať?

Aj vy zvyknete hovorievať, že je niečoho ako rybiek v mori? Nuž, občas sa zdá, že tých rybiek je ozaj akosi priveľa. Chcete si aj vy zaobstarať rybičky, no stratili ste sa v mori možností? Máme pre vás zopár tipov, ako si vybrať tie najideálnejšie rybky práve pre vás.  Nenáročné rybky, ktorým sa poteší každý začiatočník

Ak s akvaristikou iba začínate, akiste oceníte rybičky, ktoré nie sú náročné na chov, a predsa vám pohľad na ne prinesie mnoho potešenia. Kardinálka čínska (Tanichthys albonubes) je priam modelovým príkladom rybičky, o ktorú sa zvládne postarať aj začiatočník. Na chov nenáročná rybka si vyžaduje aspoň osem spoločníkov rovnakého druhu a znesie aj nižšie teploty. Začiatočníkom sa zvykne odporúčať Macropodus opercularis (teda Rájovec dlhoplutvý), a to i napriek tomu, že samce zvyknú byť v čase trenia agresívnejšie a bojovať nielen medzi sebou navzájom, ale napádať aj iné druhy, v globále však ide o relatívnu pokojného všežravca, ktorého bude pre vás radosť kŕmiť. Celkovo k najobľúbenejším rybičkám medzi začiatočníkmi patria gupky. Voliť si môžete rôzne druhy. Azda najznámejšia je gupka dúhová, ktorá patrí k odolnejším druhom rýb, a zohnať si ju môžete v rôznych farebných variantoch. Navyše ide o druh, o ktorý sa zvládnu postarať aj deti. Populárnou však naďalej ostáva aj Tetra čierna (Gymnocorymbus ternetzi), ktorá patrí medzi všežravce a dobre reaguje na všetky druhy krmiva určené pre rybky jej veľkosti.

rybičky do akvária

Rybky do menšieho akvária

Mnohí z tých, ktorí s chovom rybičiek len začínajú, radi siahajú po menších akváriách. Ak ste si aj vy zvolili akvárium, ktorého obsah naplní maximálne 30 litrov, vedzte, že nemuselo ísť o najlepšiu voľbu. Paradoxne, práve malé akvárium je ťažšie na údržbu a každá prípadná chyba sa v ňom prejaví v omnoho väčšom rozsahu, čo môže mať negatívny dopad práve na jeho rybie obyvateľstvo. Ak ste si už však takéto akvárium zaobstarali, nemusíte zúfať. Aj v malom priestore možno chovať rybičky, len si treba zvoliť ten správny druh. Pri výbere treba dbať predovšetkým na to, aby sa pospolu nevyskytli druhy, ktoré sa  jednoducho neznesú. Aj tak vám však ostáva celé spektrum rybiek, ktoré môžete v malom akváriu chovať. Vhodným druhom je mierumilovná a všežravá Nannobrycon eques, ktorá vás zaujme nielen svojím držaním tela, podľa ktorého získala u nás názov „šikmostojka“, ale aj tým, že prežije aj v malom akváriu a veľkom spoločenstve; pravda, ak jej vytvoríte optimálne podmienky v podobe živej či mrazenej potravy a zarastenej nádrže. Ďalšou rybičkou, ktorá nepotrebuje veľa priestoru, je Boraras maculatus. Pamätajte však, že z tohto druhu si musíte zaobstarať šesť až desať rybiek naraz, lebo osamotená razborka (ako sa tejto rybke u nás hovorí) má tendenciu sa báť a schovávať. Vhodnými do malých nádrží sú i hlavačky. Trebárs samičku a samca hlavačky pastelovej odchováte aj v 15 až 20 litrovom akváriu. Týchto mäsožravcov môžete chovať aj viac, no vo väčšom akváriu. V páre si môžete v podobne malom priestore chovať aj hlavačku zlatopasú, ktorá zafarbením pripomína čmeliaka. Zaujímavým a do malého akvária ideálnym je aj druh Elassoma everglade. Zaujímavo sfarbené troj- až štvorcentimetrové rybičky sa veľmi nekamarátia s inými druhmi, samčeky majú navyše v čase trenia teritoriálne sklony, no inak ide o mierumilovný a na chov vďačný druh; pravda, ak im zabezpečíte optimálne podmienky v podobe zarasteného akvária s pieskom na dne a s vodou vo veľmi miernom prúde.

rybičky do akvária

Krásne už na pohľad

Samozrejme, každému sa páči niečo iné, preto je možné, že v danom výbere tú svoju rybku nenájdete – avšak tie, ktoré sa v tejto kategórii ocitli, si to určite právom zaslúžia. Napríklad ako Pseudotropheus demasoni. Tento druh sa vo voľnej prírode vyskytuje zásadne v jazere Malawi, a ani tam sa nevyskytuje v hojnej miere. Mnohí akvaristi označujú túto čierno-modrú rybku podobnú korálovým rybičkám za jeden z najkrajších druhov, a možno práve preto patrí aj k najvyhľadávanejším.

Zaujímavou na pohľad je i Kaprozúbka Rachowova (teda Nothobranchius rachovii). Len zriedkavo prežije viac než rok, ale pohľad na jej šupiny hýriace modrou, oranžovou, tyrkysovou a žltou farbou určite stojí za to. Dobre sa pozerá aj na  Terčovca pravého (Symphysodon discus). Je to síce druh, ktorý sa odporúča iba skúseným akvaristom, ale už len pre pohľad na túto 13 až 20 centimetrovú rybku s guľovitým telom, ktorá môže mať rozmanité zafarbenie, sa oplatí naštudovať si podmienky jej chovu. Kochať sa zaiste budete aj pri sledovaní rybiek Pseudotropheus socolofi, ktoré sa vyznačujú krásnym modrým zafarbením, Tlamovec Labidochromis caeruleus, ktorý vás zaujme sýtou žltou farbou alebo vás možno poteší pohľad na rybky druhu Iodotropheus, u nás Papuľovec, sprengerae. Až do fialova prechádzajúce šupiny odlišujú teito rybky od druhu Labidochromis vellicans, s ktorými ich mnohí stihnú zamieňať.

rybičky do akvária

Rybky, ktoré sa vám rýchlo rozmnožia

Príkladným kúskom z tejto kategórie je akara modrá (alebo Aequidens pulcher), ktorá sa rozmnožuje minimálne sedemkrát do roka. O na kameň nakladené iskry sa starajú obaja rodičia, ktorých možno s ikrami ponechať až do ďalšieho trenia. Nezabúdajte však, že tento druh rybičiek produkuje výkaly veľmi rýchlo znečisťujúce ich prostredie, preto je nutná častá výmena vody a čistenie akvária. Dobrým typom na rýchlo sa množiacu rybičku je aj Poecilia reticulata, teda gupka dúhová, pre zafarbenie zadnej plutvy známa aj ako pávie očko. Samičke stačí jedno oplodnenie na dva až tri pôrody, medzi ktorými je sedem až deväťdňová pauza. Tento druh skúsenia akvaristi odporúčajú aj pre začiatočníkov, keďže ide o odolnejšiu a na chov menej náročnú rybičku.

Zaobstarať si môžete aj Danio rerio (Danio prúžkované). Ak do osobitnej nádoby s čerstvou vodou a rastlinami s jemnými lístkami vložíte 5 samcov a 10 samíc, dané prostredie ich bude stimulovať k hromadnému treniu, pričom jedna samička vyprodukuje 300 až 500 ikier! Pozor, hneď po trení by ste mali rybičky umiestniť inde, pretože majú tendenciu pojedať vlastné ikry. V tejto kategórií vás nesklame ani  Pancierníček Trinidadský – respektíve Megalechis thoracata –, pretože samička vyprodukuje aj niekoľko stoviek ikier naraz. Mala by byť však od nich odobratá hneď po ich nakladení, pretože inak ju bude prenasledovať samček. Pancierníček je mierumilovná rybka nenáročná na chov, ktorú akiste ocenia všetci, ktorí s akvaristikou len začínajú.

Nech sa však už rozhodnete pre akékoľvek rybičky, nezabudnite si naštudovať, ako sa správne starať práve o druh, ktorý ste si zvolili.

Ktoré rybičky pre začiatočníkov odporúčate vy? Podeľte sa s nami v diskusii pod článkom.

Ohodnoťte svojho veterinára v sekcii: HODNOTENIE VETERINÁROV  a pomôžte ostatným pri ich výbere TU.

Literatúra: http://www.ifauna.cz/akvaristika/clanky/r/detail/5485/jake-ryby-do-maleho-akvaria/ http://rybicky.net/atlasryb/ http://www.akva.sk/najkrajsie-sladkovodne-rybky-t11184.html http://mozgovna.pravda.sk/zvierata-a-rastliny/clanok/19408-ako-si-spravne-vybrat-rybku-do-akvaria/ http://www.akvarista.cz/web/ https://rybicky.net/

Aký druh rybičiek si vybrať? 4.00/5 (80.00%) 4 hlas[ov]

NAPÍŠTE KOMENTÁR:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*