Ako chovať Agamu Bradatú I. diel

Prečo si zaobstarať Agamu bradatú

Vďaka svojej prirodzenej krotkosti patrí Agama bradatá medzi obľúbené domáce jašterice a je vhodná aj k deťom. Iba zriedka sa nájdu agresívne jedince, ktoré reagujú skôr naopak – v ohrození namiesto útoku znehybnejú, nafúknu hrdlo alebo zmenia farbu. Po tom, čo si Agama bradatá zvykne na svojho pána, je pre ňu radosť byť mu na rukách a keď sa s ňou hrá. Niekedy si na ruku dokonca len tak sadne.

agama bradatá

Stavba tela Agamy bradatej

Hlava týchto jašterov má trojuholníkovitý tvar a nachádzajú sa na nej tŕne – z toho názov bradatá. Agamy bradaté majú pomerne silné nohy a svalnaté ploché telo, ktoré je po stranách taktiež posiate tŕňmi. Ich chvost tvorí asi polovicu dĺžky tela a na rozdiel od iných jašterov ho v prípade ohrozenia nezhadzujú. Dĺžku ich tela ovplyvňuje viacero faktorov, a to druh, prostredie, v ktorom sa nachádzajú, potrava, zdravie a pohlavie. Najčastejším druhom je Pogona Vitticeps, ktorá v dospelosti dosahuje okolo 60 cm.

agama bradatá

Akého veku sa Agama bradatá dožíva?

Dĺžka života Agamy bradatej závisí od viacerých faktorov. V prírode sa dožívajú 5 – 8 rokov. Takéhoto veku sa dožívajú aj v zajatí, pokiaľ im je poskytnutá len tá najzákladnejšia starostlivosť bez väčšieho záujmu, vyváženej stravy a starostlivosti o zdravie. Pokiaľ sa o Agamu bradatú riadne staráte, môže sa dožiť až 12 rokov. V prípade, že sa agama dožije 14 a viac rokov, môžeme ju vyhlásiť za skutočného starčeka. Ide o maximum, ktorého sa Agama bradatá chovaná v teráriu môže dožiť a je to skôr zriedkavé.

Pôvod a výskyt Agamy bradatej

Agamy sa prirodzene vyskytujú len v Austrálii, kde obývajú predovšetkým savany, polopúšte, púšte s porastami tráv a kamenité pláne.  Tiež je možné nájsť ich vyhrievať sa na vetvičkách, pňoch alebo kameňoch.

V ďalších dieloch venovaných Agamám si povieme viac o rôznych druhoch, ako zistiť pohlavie a o jej chove.

 

Ohodnoťte svojho veterinára v sekcii: HODNOTENIE VETERINÁROV  a pomôžte ostatným pri ich výbere TU.

 

Literatúra: http://www.thebeardeddragon.org/bearded-dragon.php#ixzz34UyKR3Yh

Ako chovať Agamu Bradatú I. diel 4.44/5 (88.75%) 16 hlas[ov]

NAPÍŠTE KOMENTÁR:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*