Agama bradatá – štvrtý diel

Vo štvrtom diely venovanom Agamám bradatým si povieme niečo o ich typických prejavoch správania sa. Agamy bradaté sa obyčajne prejavia zmenou v správaní sa, keď je v blízkosti samica, keď sa k nim priblíži nejaká iná agama alebo v prípade, že sa k nim priblíži akékoľvek väčšie zviera alebo niečo neznáme.

Prejavy a význam rôznych prejavov správania sa

Mávanie prednou končatinou – agama stojí na troch končatinách a jednou krúži. Je viacero možných vysvetlení pre toto správanie sa. Jedným z nich je, že ide o rozpoznávanie druhu, teda keď jedna agama máva na inú, znamená to, že si je vedomá jej prítomnosti. Ďalším významom môže byť prejav podradenosti menšej Agamy bradatej voči väčšej alebo inému väčšiemu živočíchovi.

Kývanie hlavou – toto správanie je častejšie u samcov Agamy bradatej. Tento signál znamená nadradenosť a čím je kývanie hlavou rýchlejšie, tým je jedinec nebezpečnejší. Samce takto napríklad kývu hlavou na samice počas párenia alebo tiež v prípade teritoriálnej agresie.

Šuchorenie brady – v tomto prípade ide väčšinou o obranné správanie sa, kedy chcú agamy vyzerať väčšie.

Hrabanie – Agamy bradaté môžu kopať z viacerých dôvodov. Ak ide o samicu, s hrabaním je časté aj premiestňovanie vecí, aby mala kam naklásť vajíčka. Ďalším dôvodom je jednoducho to, že vaša agama potrebuje pohodlnejšie prostredie.

Sedenie s otvorenými ústami – najčastejším dôvodom toho, že vaša agama sedí s otvorenými ústami je to, že si takýmto spôsobom reguluje teplotu. Často ju takto môžete nájsť počas ohrievania sa pod lampou.

Prejavy agresie u Agamy bradatej

Vo všeobecnosti Agamy bradaté nie sú agresívne. V prípade, že sú vyprovokované, môžu pohrýzť. Niekoľko prejavov agresie je zhrnutých tu: šuchorenie brady, syčanie, keď sa cítia ohrozené, kývanie hlavou a hryzenie. Ak sa vás vaša agama pokúša pohrýzť, nasaďte si rukavice a takto sa s ňou hrajte, aby si na vás čo najskôr zvykla.

Dúfam, že sme vám v našom seriály aspoň trošku priblížili sympatickú jašteričku, Agamu bradatú, ktorá je vďačným domácim miláčikom.


Zdroj:
http://www.thebeardeddragon.org/bearded-dragon-behavior.php#ixzz34jzqB9x8

http://www.chameleonforums.com/rex-my-angry-bearded-dragon-11785/

Agama bradatá – štvrtý diel 4.67/5 (93.33%) 9 hlas[ov]

Komentáre(3)

Anonymous hovorí:

24. máj 2016 o 16:19

Dobrý deň. Chcela som sa spýtať ako mám zvlchčovať terarium pre agamku

Odpovedať

    Redakcia zdraviezvierata.sk hovorí:

    31. máj 2016 o 13:04

    Spodok terária vysypte pieskom asi vo vrstve 5 cm. Cez deň držte priemernú teplotu 30 C a v noci 22 C. Tam kde sa vyhrievajú držte teplotu okolo 45 C. K tomu zvlhčeniu. Ak jej zabezpečíte dosť veľkú misku s vodou (neviem aké veľké terárium máte) a sem tam zvlhčíte piesok tak by vlhkosť mala by dostatočná. V prípade že nie je, zabezpečte jej výparník (obyčajná nádoba s vodou, s ktorej sa bude pri opt. teplote voda vyparovať. Nezabudnite pri to všetkom na vetranie.

    Odpovedať

Anonymous hovorí:

15. október 2016 o 10:19

dobrý den chcela by som sa opýtat či si mám kupit velku agamu alebo malu chcem si kupit agami ale neviem aku no ako zistím či je ta spravna? dakujem

Odpovedať

NAPÍŠTE KOMENTÁR:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*