Agama bradatá – 2 časť

Kúpa Agamy bradatej

Agamu bradatú si môžete kúpiť buď v jednom z obchodov so zvieratami alebo priamo od chovateľa. Hovorí sa, že tie od chovateľov bývajú odolnejšie voči stresu, chorobám a viac sa znášajú s ostatnými agamami v chove. Pri výbere svojho nového maznáčika by ste si mali všímať, či nie je letargický a či drží hlavu hore. Tiež si všímajte, či nemá nejaké zranenie a ako sa toto hojí, na tvári si všímajte, či nemá hnis a na očiach výtok. Ak ste úplný nováčik a vyberáte si svoju prvú agamku, odporúčame vybrať si už dospelú alebo takmer dospelú, pretože mláďatá sú veľmi citlivé a krehké.

Terárium pre agamy

Ak chcete, aby bola vaša agama šťastná, mali by ste čo najvernejšie imitovať jej prirodzené podmienky. V prvom rade potrebuje teplo a vlhko a tiež dostatočný priestor. Dospelá agama, väčšia ako 50 cm potrebuje minimálne 285 litrové terárium, ideálne je však 450 litrové. Ak je terárium primalé, agamy trpia úzkosťami a tiež to nepriaznivo ovplyvňuje ich rast. Terárium treba cez deň vyhrievať na 28-32°C. Ako substrát sa používa asi 15 cm vrstva piesku. Základné vybavenie terária tvorí nádržka s vodou, kamene, rôzne korienky, kúsky dreva a skrýše.

Čím kŕmiť agamy?

Agamy sa živia predovšetkým hmyzom. Neponúkajte im však nič dlhšie ako je šírka medzi očami. Tiež sa vyhýbajte divému hmyzu pozbieranému na záhrade, tento môže mať rôzne parazity. Najvhodnejším hmyzom na kŕmenie Agamy bradatej sú: cvrčkovia, kobylky, múčne červy alebo priadka morušová. Agamy nepohrdnú ani ovocím alebo zeleninou, tá by mala tvoriť podstatnú časť ich jedálnička. Obľubujú všetko zelené, ale ja dobroty ako napríklad jablká, špargľu, bazalku, banán, mrkvu a rôzne bobule. Pred podávaním ovocie aj zeleninu vždy umyte!

Chov viacerých Agám bradatých naraz

Dvoch a viacerých samcov spolu chovať nemôžete, pretože sa k sebe správajú agresívne. Samíc v jednom teráriu môžete mať aj viac, ale veľmi sa to neodporúča, pretože aj ženské majú medzi sebou občas problémy.

Agama Bradatá

Ohodnoťte svojho veterinára v sekcii: HODNOTENIE VETERINÁROV  a pomôžte ostatným pri ich výbere TU.

Zdroj: http://www.thebeardeddragon.org/ http://www.zoodom.sk/zvierata/teraristika-zaciname-s-chovom/agama-bradata http://pogopogona.com/

Agama bradatá – 2 časť 4.47/5 (89.41%) 17 hlas[ov]

1 komentár

Anonymous hovorí:

21. december 2014 o 19:01

Ket mam dve samicki budu sa bit.

Odpovedať

NAPÍŠTE KOMENTÁR:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*